Запалення легенів — симптоми

Автор: admin

Рубрики: Жінки

Запалення легенів — симптоми

Запалення легенів — це серйозне захворювання навіть у наше століття антибіотиків, раніше ж воно вважалося смертельно небезпечним. При підозрі на запалення легенів хворого зазвичай госпіталізують і лікують в умовах лікарні. Це дозволяє проводити лікування під контролем рентгенологічних і лабораторних досліджень.

Причини виникнення запалення легенів

Основна причина запалення легенів або пневмонії — вірусно-бактеріальна і грибкова інфекція, збудники якої відрізняються вираженою пневмотропні (схильністю до ураження легеневої тканини). Це деякі види стафілококів, стрептококів, пневмококи, грибки роду Кандида, мікоплазми, віруси грипу та інших респіраторних інфекцій і так далі.

Часто пневмонії виникають як ускладнення запалення верхніх дихальних шляхів, але іноді захворювання починається саме із запалення легеневої тканини. Факторами можуть бути зниження імунітету, застуда, опіки дихальних шляхів, ураження отруйними речовинами задушливого типу, вдихання речовин, дратівливих дихальні шляхи (наприклад, дихлофосу).

Запалення легенів може бути гострим і хронічним. Гостра пневмонія у свою чергу ділиться на крупозную й осередкову.

Ознаки крупозного запалення легенів

Крупозне запалення легенів — це поразка цілої частки легені, яке викликається пневмококами. Йому зазвичай не передує гостре респіраторне захворювання або будь-яка інша інфекція, захворювання починається раптово з ознак запалення легенів.

У хворого раптово різко підвищується до високих цифр температура тіла, з'являється озноб і болю в боці на зацікавленій стороні. Болі в боці посилюються при глибокому вдиху і кашлю. Майже відразу ж з'являється задишка, а потім приєднується сухий рідкісний кашель. Інтенсивність кашлю може наростати, він стає нав'язливим, але в деяких випадках кашлю в перші дні немає зовсім.

Характерний зовнішній вод хворого: яскраво-червоне забарвлення щоки (або червоні плями на щоці) з того боку, де уражено легке, що роздуваються ніздрі, злегка посинілі губи. Іноді хворий втрачає свідомість і у нього починається марення. Через два дні на третій кашель стає менш сухим, з'являється трохи прозорої в'язкої мокроти, в якій місцями зустрічаються прожилки крові. А ще через кілька днів мокрота стає «іржавою» від домішки крові.

Болі при диханні пояснюються тим, що при крупозній пневмонії в процес майже завжди втягується плевра (тонка плівка, що покриває легені), в якій багато нервових закінчень. При крупозній пневмонії майже завжди страждає серцево-судинна система — скорочення серця стають дуже частіі (тахікардія) і неритмічно.

Всі прояви крупозної пневмонії можуть триматися до півмісяця і більше, після чого захворювання йде на спад. Крупозна пневмонія може ускладнитися нагноєнням (абсцесом) легкого і важкими ускладненнями з боку серцево-судинної системи.

Симптоми вогнищевого запалення легенів

Осередкове запалення легенів — це запалення невеликої ділянки легень. Починається вогнищева пневмонія також гостро, з підвищення температури тіла до високих цифр і порушення загального стану хворого у вигляді слабкості і нездужання. Кашель при вогнищевої пневмонії зазвичай з'являється відразу, він або сухий або вологий, з відділенням серозної (ознака запалення без гною) мокротиння, в якій можуть зустрічатися прожилки крові. Болю в грудній клітці або немає зовсім, або вони виражені помірно. З часом кількість мокротиння збільшується, вона набуває гнійний характер. На відміну від крупозної пневмонії вогнищева часто є ускладненням бактеріальних і вірусних захворювань верхніх дихальних шляхів.

Якщо хворому було своєчасно призначено адекватне лікування, то температура зазвичай не тримається більше п'яти днів, після чого починається процес одужання. У загальній складності осередкове запалення легенів триває 3-4 тижні. Сьогодні через частого самолікування антибіотиками вогнищева пневмонія все частіше протікає безсимптомно, не доліковується і переходить в хронічну форму.

Симптоми хронічного запалення легенів

Хронічне запалення легень найчастіше виникає при недолікованої гострої пневмонії, коли в легенях залишається вогнище запалення. Саме в цьому місці і виникають вогнища загострення (рецидиви), при цьому частина зміненої легеневої тканини щоразу замінюється сполучною тканиною, тобто в легенях розвивається пневмосклероз. У результаті такого процесу порушується функція легенів, вони вже не можуть повною мірою забезпечувати всі тканини організму киснем, тому серцю доводиться працювати з подвоєною силою, що не може не позначитися і на його стані. Таким чином, при хронічній пневмонії з часом формується легенево-серцева недостатність.

Хронічна пневмонія проявляється кашлем, болями в грудній клітці на стороні поразки, рідко — кровохарканням, невеликим (субфебрильна) підвищенням температури, загальним нездужанням, слабкістю. Але частіше в період ремісії (поза загостренням) хворих майже нічого не турбує. При загостренні пневмонії стан їх погіршується, підвищується температура і посилюється кашель.

Лікування, як гострої пневмонії, так і загострення хронічної пневмонії має проводитися тільки в лікарні.

Галина Романенко

Похожие записи

  1. Позалікарняна пневмонія Позалікарняна пневмонія Позалікарняна пневмонія сьогодні є однією зі значних проблем,...
  2. Бронхіт — симптоми захворювання Бронхіт — симптоми захворювання Бронхіт — одне з найпоширеніших захворювань....
  3. Запалення сечового міхура Запалення сечового міхура Запалення сечового міхура часто протікає болісно для...
  4. Пневмонія у дітей Пневмонія у дітей Колись пневмонія була смертельним захворюванням, але і...
  5. Пневмонія у дітей Пневмонія у дітей Пневмонія більше відома нам під назвою «запалення...

Ваш отзыв Это ваш шанс быть услышаным!

Вы должны войти, чтобы оставлять комментарии.

Поиск

Спонсоры

Статистика