Вузлувата еритема: симптоми і лікування

Автор: admin

Рубрики: Жінки

Вузлувата еритема: симптоми і лікування

Термін «вузлувата еритема» був запропонований в 1779 році англійським дерматологом Р. вілланів, а через сто років, у середині 19-го століття це захворювання докладно описав австрійський лікар Ф. Гебра — один з основоположників сучасної дерматовенерології.

Що таке вузлувата еритема і чому вона виникає

Вузлувата еритема — це глибоке запалення кровоносних судин шкіри (васкуліт), що протікає в гострій або хронічній формі. Виникає вузлова еритема частіше у дівчаток і підлітків як особлива (частіше алергічного типу) реакція організму при інфекційних хворобах (ангіні, скарлатині, бруцельозі, туберкульозі, лепрі, деяких грибкових захворюваннях шкіри), а також при непереносимості тих чи інших лікарських препаратів.

Захворювання частіше виникає навесні й восени, сприяючими факторами є застійні явища в кровоносних судинах кінцівок, тривалий вплив холоду, зміни гормонального фону, нестача деяких вітамінів (Р і С).

При вузлуватої еритеми в місцях висипань з'являється вогнище запалення навколо дрібних кровоносних судин шкіри та підшкірної клітковини, що складається переважно з лейкоцитів і зрослих клітин внутрішнього шару стінок кровоносних судин.

Вузлувата еритема може протікати у вигляді самостійного захворювання або бути одним із проявів якоїсь інфекції або інтоксикації. Висловлювалися припущення про вірусну природу цього захворювання, але остаточно його причини до цього часу не встановлені. Більш того, багато дослідників вважають, що вузлову еритему можуть викликати багато факторів.

Вузлувата еритема може протікати гостро і хронічно.

Як виявляється гостра вузлувата еритема

Гостра вузлувата еритема часто супроводжується підвищенням температури до 38-39 ˚. Ознобом, болями в суглобах і м'язах, ознаками запалення в загальному аналізі крові (наприклад, прискоренням ШОЕ). На цьому фоні в товщі шкіри передніх поверхонь гомілок, стегон і передпліч з'являються симетричні, хворобливі при промацуванні, щільні, трохи підносяться над шкірою вузли полушаровидной форми з нечіткими краями, розмірами від одного до декількох сантиметрів у діаметрі. Колір шкіри над вузлами спочатку яскраво-червоний, поступово набуває спочатку синюшний, а потім зелений і жовтий відтінок (забарвлення його змінюється за типом «цвітіння» синяка). Висипання поступово стають все менш опуклими, можуть зливатися один з одним. Висипання таким чином повільно змінюється і вирішується протягом місяця. Потім вона або зовсім зникає, або після неї на деякий час залишається пігментація та лущення шкіри. У деяких випадках після затухання одного серії вузлів метушнікає нова хвиля висипань, і захворювання може подовжуватися до двох місяців.

Гостро протікає вузлувата еритема звичайно в дитячому віці (зазвичай хворіють дівчатка), з порушенням загального стану, нездужанням, болями в м'язах і суглобах, лихоманкою, ознобом. Характерні великі хворобливі висипання по передній поверхні гомілок, часто зливаються між собою. У ряді випадків у дітей вузлувата еритема може бути проявом підвищеної реакції на туберкульоз.

Як виявляється хронічна вузлувата еритема

При повільному розвитку та хронічного перебігу вузлуватої еритеми виділяють кілька форм:

вузлуватий алергічний васкуліт — відрізняється рецидивуючим перебігом, невеликою кількістю довгоіснуючих вузлів, що не піддаються розпаду; мігруюча еритема вузлувата Беверстедта протікає не так гостро, з більш тривалим перебігом і схильністю до повторних загострень; при цьому вузли в центрі «вицвітають» і обпадають і висип набувають кольцевидную форму; вузли при цій формі щільні, з нечіткими межами, червоного або бурого кольору, симптому «цвітіння» синяка не спостерігається; підгострий мігруючий гіподерми характеризується появою поодиноких плоских, різної величини і щільності розлитих ущільнень; Поява висипки супроводжуються лихоманкою, болями в м'язах і суглобах, запальними змінами в крові (наприклад, підвищенням ШОЕ).

Діагностика та лікування вузлової еритеми

Діагноз ставиться на підставі появи характерних висипань. При гострій формі вузлуватої еритеми у дітей їх додатково обстежують на туберкульоз. У сумнівних випадках береться ділянка шкіри на гістологічне дослідження. У процесі дослідження виявляється, що просвіт кровоносних судин звужений аж до їх повної закупорки за рахунок розростання внутрішнього шару стінки кровоносних судин. Навколо судин відзначається скупчення лейкоцитів і набряк тканини, які й створюють інфільтрат.

Лікування всіх форм вузлуватої еритеми проводять антибіотиками широкого спектру дії, препаратами кальцію, вітамінами С і Р. Необхідний постільний режим. Місцево рекомендуються теплі ватяні обгортання, що зігрівають компреси з гліцериновим розчином іхтіолу.

Профілактика вузлової еритеми — це своєчасне лікування основного захворювання.

Галина Романенко

Похожие записи

  1. Збільшення матки: симптоми і лікування Збільшення матки: симптоми і лікування Збільшення матки — досить поширене...
  2. Іпохондрія: симптоми і лікування Іпохондрія: симптоми і лікування Іпохондрія, підвищена недовірливість, вважається хронічним психічним...
  3. Запальні захворювання кишечника: симптоми і лікування Запальні захворювання кишечника: симптоми і лікування Запальні захворювання кишечника на...
  4. Астма у маленьких дітей: симптоми і лікування Астма у маленьких дітей: симптоми і лікування З таким поширеним...
  5. Вегето-судинна дистонія: симптоми "Народна медицина — Лікування народними засобами і методами, рецепти від хвороб і болю У деяких людей вегето-судинна дистонія з'являється в результаті вродженої патології...

Ваш отзыв Это ваш шанс быть услышаным!

Вы должны войти, чтобы оставлять комментарии.

Поиск

Спонсоры

Статистика